Blog Uzak Bir Ekipte Çalışmak

Uzak Bir Ekipte Çalışmak

Uzak Bir Ekipte Çalışmak

Şirketler küresel düşünmeye devam ettikçe ve günümüz teknolojisi uzaktan çalışmayı kolaylaştırdıkça uzak ekipler de yaygınlaştı. Anlık mesajlaşma, video konferans ve diğer web tabanlı araçlar yardımcı olur. Ancak modern teknoloji ile iletişim problemsiz değildir. Ekip çalışması ve etkili bir şekilde birlikte çalışma için gerekli olan toplantılar online ortamda özellikle zor olabilir. Farklı zaman dilimlerindeki insanları koordine etmek ve kimsenin çoklu görev yapma ve dikkatinin dağılmamasını sağlamak dışında, sanal platformlardaki toplantılar her zaman iyi iletişim için yardımcı olmaz. 

 

1. Hızlı bir şekilde güven oluşturun.

Çok iyi tanımadığınız insanlara güvenmek zor olabilir, bu nedenle ilk toplantının, ekip üyelerinin kendileri, rolleri ve bağlamları hakkında bilgi paylaşabildikleri uygun tanıtımları içerdiğinden emin olun. Ekip üyelerinin daha güçlü ilişkiler kurabilmeleri için insanları en başından itibaren konferans için kameralarını açmaya teşvik edin.

 

2. Tercih edilen iletişim tarzlarını ve çalışma yaklaşımlarını belirleyin.

İlk toplantılardan birinde zaman tutma, beklenen katılım miktarı, çalışanların gündemi ne kadar yakından takip etmeyi tercih ettikleri gibi konular hakkında konuşmak için zaman ayırın.  Online toplantı platformlarının zorlukları ve çalışanların toplantıları daha etkili hale getirmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşun.

 

3. Dikkat dağıtıcı unsurları önleyin.

Video ile arama kültürü oluşturarak, toplantılar sırasında insanların çoklu görev yapma ve dikkat etmeme riskini en aza indirin. 

 

4. Sessizliğin ne anlama geldiğini anlamaya çalışın.

Birisi bir süre sessiz kalırsa, bu 'düşünme zamanı' anlamına gelebilir ve sorun değil. Ancak aynı zamanda anlayış eksikliği veya anlaşmazlık eksikliği anlamına da gelebilir, bu yüzden onlardan daha fazla bilgi almaya çalışın. Yeni bir projenin başlangıcında herkesin görüşünü isteyin ve ekip üyeleriyle bireysel olarak konuşmak için düzenli fırsatlar yaratın. Bu, diğer çalışanların düşüncelerini anlamanıza ve yanlış anlamalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 

5. Sıraya girmeyi aktif olarak yönetin ve bir kişinin toplantıya hükmetmemesine dikkat edin. Birisinin çok konuşmadığını fark ederseniz, görüşlerini isteyin ve konuşmaya getirin ya da daha sonra her şey yolunda olup olmadığını kontrol etmek için o kişiyle ayrı ayrı konuşun.

 

Ekip üyeleri farklı yerlerdeyken uzaktan toplantılar ekip bağı ve etkili ekip çalışması, Güven inşa etmek ve iyi iletişimi teşvik etmek için çaba göstererek, sık karşılaşılan sorunları önleyebilir ve ekibe birçok avantaj getiren yeni çalışma yolları bulabiliriz.